Tipy, jak se připravit na dovolenou

Co nesmí chybět v kufru

Přípravy na dovolenou je dobré začít v předstihu kontrolou platnosti pasu. Vyřízení nového pasu totiž trvá 30 dnů. Lze také požádat o vydání ve zkrácené lhůtě – pas je v tom případě hotový za 6 dnů. Nejde jen o to, že pas může být propadlý.
V kufru také nesmí chybět kvalitní brýle, kšiltovka, volné oblečení a opalovací krém. „Nejhorší, co se na dovolené může stát, je spálit se první den a pak dostat úpal.

letadlo při vzletu
Přísná hygiena

Málokdo to ví, ale nejvíce průjmů nastane, když si cestovatel dá ve velkém horku ledové pití. Pozor na to. Důležité je také hodně pít, i když ještě nemáte žízeň.
Ať cestovatel vyráží do Chorvatska nebo do Nepálu, je nutné věnovat pozornost hygieně. Po ruce mějte vždy dezinfekční roztok na ruce, choďte jen do restaurací, kde sedí hodně lidí (ty jsou totiž prověřené).


Očkování

Déle než měsíc před odjezdem zkontrolujte, jaké očkování je doporučené pro kterou zemi. K moři po Evropě si vystačíte s běžným očkováním. Pokud se cestovatel vydává někam dál, doporučuje se očkování proti žloutence typu A a břišnímu tyfu. Do některých zemí je také povinné očkování proti žluté zimnici. Tyto tři vakcíny ochrání ve většině zemí světa – od Bulharska přes Egypt až po Nepál.

fotografie z cest
Jak chránit svůj majetek

Riziko okradení existuje ve všech zemích. Proto je dobré zloděje zbytečně neprovokovat – nechat drahé šperky doma, peníze nosit v kapsičce vepředu nebo na krku a mít je poschovávané na několika místech (v trezoru, v kufru a v kapsičce na krku), nenechávat nic ležet v autě, autobuse ani v hotelovém pokoji, pohybovat se ve větších skupinkách a být obzvláště obezřetný na místech, kde se shromažďuje více lidí. Vyplatí se také vzít si méně hotovosti a mít třeba i dvě karty


Odbavení zavazadel

Fotoaparáty či počítače nepatří v žádném případě do kufru či batohu, který bude na letišti odbavený. Při letu do Spojených států je dokonce úmyslně zničí a připnou lísteček, že na to mají právo. Je také lepší si sbalit oblečení na první den s sebou do letadla. Někdy se stane, že kufr dorazí později, výjimečně, že nedorazí vůbec.

Summary